دکتر علیرضا ولی (جراح مغز و اعصاب )
 

بهترین جراح و متخصص مغز و اعصاب اصفهان  اهواز آبادان دکتر علیرضا ولی

درمان دیسک کمر و گردن شکستگی مهره سکته های مغزی سردرد ناهنجاریهای مادر زادی مغز و نخاع تومورهای مغزی و نخاعی

بهترین حالت نشستن بر روی نیمکت مدارس چگونه است؟

مدرسه

دکتر ولی جراح مغز و اعصاب: انجام حرکات کششی بهترین راه پیشگیری از آسیب ضعف عضلانی دانش‌آموزان است.

ایشان  در خصوص نشستن صحیح دانش‌آموزان بر روی میز و نیمکت مدارس گفت: میز و نیمکت مدارس باید متناسب با جثه دانش‌آموز و با توجه به طریقه نشستن، سن و دوره تحصیلی وی باشد؛ لذا باید مدارس از میز و نیمکت‌های استاندارد در این خصوص استفاده کنند.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان هنگام نشستن روی میز و نیمکت باید جای کافی برای تغییر وضعیت نشستنشان دراختیار داشته باشند، افزود: دانش‌آموزهنگام نشستن باید طوری بنشیند که پاها به سوی پایین آویزان نبوده و در واقع روی پایه‌های نیمکت قرار گیرد تا از آسیب به ناحیه کمرو نشیمنگاه فرد جلوگیری شود.

این متخصص  بیان کرد: برای دانش‌آموزان قسمت روی میز باید زاویه آن تا افق بین 10 تا15 درجه بوده و فاصله قرار گرفتن چشم‌ها تا روی میز باید 35 تا40 سانتی‌متر باشد که اگر فرد بسیار به سمت جلو خم شود نشانه‌ای از ضعف بینایی وی خواهد بود.

ایشان با اشاره به بهترین حالت نشستن برروی نیمکت مدارس اظهارکرد: بهترین حالت نشستن در خصوص دانش‌آموزان استفاده از تک صندلی است، چون از استانداردهای متناسب‌تری برخوردار بوده، لذا استفاده از نیمکت به دلیل نداشتن پشتی باعث فشار آوردن به نشیمنگاه وهمچنین ایجاد انحراف ستون فقرات در ناحیه پشتی آنها خواهد شد.

وی درخصوص پیشگیری از ایجاد آسیب‌ها وانحراف‌های دانش‌آموزان در مدارس عنوان کرد: دانش‌آموزان باید پس از30 تا40 دقیقه نشستن یک بارایستاده وحرکات کششی سر، دست و کمر انجام داده تا خستگی عضلانی آنها از بین رفته و کمتر دچار آسیب ضعف عضلانی شوند.


جراحی های ستون فقرات

 _20150131195511 - Copy

– دیسک کمر

– دیسک گردن

– تنگی کانال کمری

– تنگی کانال گردن

– سرخوردگی مهره یا اسپوندیلولیستزیس

– دیسک توراسیک

آسیب های ستون فقرات و نخاع


جراحی های مغز

78787 - Copy

– کرانیوتومی

– مننژیوم

تومور های مغزی

– آنوریسم


کرانیوتومی Craniotomy

       كرانیوتومی به عملی گفته می‌شود كه طی آن قسمتی از استخوان جمجمه برداشته شود. درواقع كرانیوتومی قسمتی از عمل اصلی است كه روی مغز انجام می‌شود. بیمارانی كه دچار تومور مغزی، خونریزی، كیست‌های مغزی و امثال آن هستند از طریق كرانیوتومی عمل می‌شوند. پس از اتمام عمل جراحی، قسمت برداشته شده مجددا به محل خود برگردانده شده و در محل خود فیكس می‌شود.10064

تومورهای مغزی

تومور مغزی تجمعی از سلولهایی است كه بی رویه رشد می‌كنند. با رشد این سلولها و توده‌ای كه بدنبال آن ایجاد می‌شود، نواحی مجاور آن تحت فشار قرار گرفته و علائم بیماری بروز می‌كند. تومور را براساس نوع سلول تشكیل دهنده آن نامگذاری می‌كنند. نوع سلول هر تومور هم بستگی به بافتی كه تومور از آن منشاء گرفته دارد. شایع ترین تومورهای مغزی عبارتند از گروه گلیوم از جمله آستروسیتوم، الیگودندروگلیوم، اپاندیموم، مدولوبلاستوم، مننژیوم و آدنوم هپوفیز. البته تومورهایی هم در هر نقطه از بدن ممكن است دیده شود كه  منشاء آنها محل دیگری باشد. مثلا توموری در مغز دیده شود كه منشاء آن ریه باشد. یعنی سلولهای تومور در ابتدا در ریه تشكیل شده‌اند اما بوسیله جریان خون تعدادی از این سلولها به مغز راه یافته و در آنجا جایگزین شده و شروع به تكثیر و رشد كرده و تشكیل تومور داده باشند. به این دسته از تومورها تومور متاستاتیك می‌گویند. درصد قابل توجهی از تومورهای مغز تومور متاستاتیك یا به عبارت دیگر متاستاز هستند. بدین ترتیب تومورها یا اولیه هستند یعنی از همان محل منشاء گرفته‌اند و یا ثانویه یعنی از محل دیگری به این مكان آمده‌اند. تومورهای اولیه ممكن است بدخیم یا خوش خیم باشند. اما تومور متاستاتیك همیشه بدخیم است.

شیوع:

سالانه حدود 15-10 نفر در هر یك صد هزار نفر به تومور مغزی مبتلا می‌شند. البته این آمار مربوط به تومورهای اولیه است. تومورهای متاستاتیك درصد بالاییرا به خود اختصاص می‌دهند. هر چه سن متوسط جامعه بالاتر باشد احتمال بروز تومورهای سرطانی در افراد آن جامعه بالاتر رفته و بالطبع احتمال بروز متاستاز هم افزایش می‌یابد.

علائم:

برخلاف تصور عمومی سردرد جزو علائم رایج تومورهای مغزی نیست. علائم تومورهای مغزی بستگی به محل قرار گرفتن آنها در مغز دارد. بنابراین اختلالات حركتی (ضعف یا فلج دست یا پا)، حسی، بینایی، بویایی و گفتاری از علائم موضعی تومورهای مغزی است. تشنج نیز از علائم شایع تومورهای مغزی بخصوص انها كه در مجاورت قشر حركتی قرار دارند می‌باشد. سردرد معمولا پس از علائم دیگر بروز كرده و زمانی عارض می‌شود كه تومور بسیار حجیم شده و فشار داخل جمجمه را افزایش داده باشد.

تشخیص:

بهترین وسیله تشخیصی در حال حاضر برای تومورهای مغزی ام آر آی است. گاهی برای اطلاعات بیشتر از آنژیوگرافی، سی تی اسكن و وسایل دیگری ممكن است استفاده شود. گاهی نیز برای تشخیص قطعی از نمونه برداری استفاده می‌شود. در اینگونه موارد نمونه برداری به روش استروتاكسی انجام می‌شود.

 

درمان:

 • جراحی: در ابتدا باید تومورهای مغزی بوسیله جراحی خارج شوند. هرچه میزان بیشتری از تومور خارج شود بهتر است.
 • پرتودرمانی: برای تومورهای بدخیم استفاده می‌شود.
 • شیمی درمانی
تومور مغزی


آبسه مغزی

تعریف:

به تجمع چرك ناشی از عفونتهای میكروبی یا قارچی درون بافت مغز آبسه مغزی می‌گویند.

Abcess

علت:

وقتی میكروب یا قارچ های بیماری زا از طریق خون یا بدلیل مجاورت با یك كانون عفونی مانند گوش یا سینوس ها وارد مغز می شوند سلولهای سیستم ایمنی به آن حمله می‌كنند. این واكنش ایمنی باعث تجمع مایع در آن محل و تشكیل بفتی در اطراف آن می‌شود. تجمع باكتری های مرده و گلبولهای سفید و مایعات مترشحه تشكیل مایعی چركی را در محل میدهند. این كانون عفونی بتدریج بزرگ شده و به شكل یك توده باعث فشار به مغز می‌شود. تورم  نواحی اطراف آبسه مزید بر علت شده و فشار داخل جمجمه را به طرز خطرناكی بالا می‌برد. ضعف سیستم ایمنی زمینه این بیماری را افزایش می‌دهد. اخیرا با افزایش موارد بیماری ایدز بخصوص در كشورهای پیشرفته شیوع آبسه مغزی را افزایش داده است. عوامل بیماری ممكن از از طرق مختلفی به مغز راه پیدا كنند. در بیمارانی كه دچار بیماری های قلبی مانند دریچه های مصنوعی یا بیماری های مادرزادی قلب (كودكان) هستند این عوامل از طریق خون به مغز می‌روند. در بیماران مزمن ریوی بخصوص عفونتهای ریه منشا این بیماری ریه است. در عفونتهای مزمن گوش یا سینوسها عوامل بیماری از طریق مجاورت با مغز به آن نفوذ می‌كنند. در بیمارانی كه سیستم ایمنی بدلیل مصرف دارو یا بیماری زمینه‌ای دیگری تضعیف شده قارچها و آمیبها اغلب عامل بیماری هستند.

Abcess.1

علائم بیماری:

بیماران معمولا بد حال هستند و علائمی مانند علائم زیر در آنها بروز می‌كند:

 • تب و سردرد و استفراغ
 • كاهش سطح هوشیاری، خواب آلودگی و گیجی و در صورت عدم تشخیص و درمان اغماء
 • تشنج
 • ضعف اندامها
 • اختلال تكلم

تشخیص:

 • ام ار ای با و بدون تزریق ماده حاجب
 • سی تی اسكن با و بدون تزریق ماده حاجب
 • نمونه برداری از ضایعه
 • بررسی آزمایشگاهی نمونه از نظر میكروب، قارچ و آمیب

درمان:

بهترین درمان تخلیه آبسه و شستشوی درون كانون آبسه است. این كار معمولا با استفاده از برهول و وارد كردن كانول مغزی است. استفاده از ناویگاسیون مغزی در پیدا كردن محل آبسه كمك كننده است. این درمان حتما باید با تجویز طولانی مدت آنتی بیوتیك های وریدی همراه باشد.

پیش‌آگاهی:

در صورت درمان به موقع اغلب پاسخ به درمان خوب است اما در بیمارانی كه ضعف سیستم ایمنی دارند و افراد سالخورده ممكن است درمان موفقیت آمیز نباشد. در مجموع میزان مرگ و میر در آبسه های مغزی علیرغم آنتی بیوتیكهای وسیع الطیف امروزی %40-30 گزارش می‌شود.

جراحی دیسک کمر


امروزه روشهای متنوعی برای درمان فتق دیسک کمر وجود دارد. این روشها عبارتند از جراحی معمولی، جراحی میکروسکوپی، جراحی اندوسکوپی، کوبولیشن و جراحی لیزری .

جراحی دیسک را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای انجام این عمل معمولا بیمار به شکم خوابانده شده و برش کوچکی در پشت کمر داده می شود. در روش معمولی جراحی دیسک پس از باز کردن عضلات زوائد خلفی مهره ها رویت می گردد. با برداشتن قسمتی از زوائد خلفی (لامینوتومی) لایه احاطه کننده اعصاب نخاعی و ریشه عصبی دیده می شوند. با کنار کشیدن ریشه عصبی دیسک معیوب دیده شده و قسمت در رفته دیسک همراه با قسمت مرکزی خارج شده و پس از اطمینان از آزاد شدن ریشه عصبی محل عمل لایه به لایه تا سطح پوست دوخته می شود.

در روش میکروسکوپیک یرش کوچکتر بوده و با کمک میکروسکوپ بدون برداشتن زوائد خلفی، دیسک خارج می‌شود. مزیت این روش علاوه بر كوچكتر بودن برش جراحی و عدم آسیب به عناصر استخوانی این است كه با بزرگنمایی حاصل از میكروسكوپ احتمال آسیب به ریشه عصبی بسیار پایین است.

در روش اندوسكوپی هم برش بسیار كوچكی به موازات خط وسط داده شده و با ورود اندوسكوپ جراح قطعه در رفته دیسك را پس از كنار زدن عضلات و برداشتن لیگامان خارج می‌كند. بدلیل محدودیت در دید جراح امكان تخلیه دیسك‌های شدید با این روش وجود ندارد.

دو روش دیگر كه به كوبولیشن و لیزری معروفند مشابه یكدیگرند. در این دو روش بیمار بدون بیهوشی تحت عمل قرار می‌گیرد. سوزن باریكی از كنار ستون فقرات وارد دیسك شده و سپس به كمك امواج RF یا لیزر هسته دیسك سوزانده یا تبخیر شده و به این ترتیب فشار داخلی دیسك كم شده و ورم دیسك از بین می‌رود. این دو روش برای مواردی كه دیسك دچار تورم شده مفید هستند و نباید برای كسانی كه دچار پارگی دیسك شده‌اند استفاده شود.

جراحی دیسک گردن

بیمار یك روز قبل از عمل بستری می‌شود. كسانی كه بیماری خاصی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت یا بیماری‌های دیگر نداشته باشند می‌تونند روز عمل بستری شوند. این بیماران باید به صورت ناشتا ساعت 7 صبح به بیمارستان، قسمت پذیرش مراجعه نمایند. با انجام برخی آزمایشات و مشاوره‌های لازم بیمار آماده عمل می‌شود. ازآنجا كه اغلب دیسك‌های گردن از جلو عمل می‌شوند، موهای قسمت جلو گردن باید تراشیده شود.

جراحی دیسك گردن با برشی كه به صورت عرضی در جلوی گردن داده می‌شود شروع شده و پس از كنار زدن عضلات و عروق، ستون فقرات گردن قابل رؤیت خواهد شد. با استفاده از رادیوگرافی حین عمل محل دیسك و مهره مربوطه مشخص می‌شود.  با كمك میكروسكوپ جراحی، دیسك معیوب تخلیه شده زوائد استخوانی كه باعث فشار روی نخاع یا ریشه‌های عصبی شده‌اند برداشته می‌شوند. دیسك تخلیه شده به وسیله پروتز جایگزین می‌شود. این پروتز می‌تواند ثابت یا متحرك باشد. اما اغلب از پروتزهای ثابت استفاده می‌شود. برای جوش خورن مهره‌ها و جلوگیری از جابجایی پروتز در آینده از استخوان مصنوعی استفاده می‌شود.


آرشیو مطالب
آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات